Wieczór Niepodległościowy – tak świętowaliśmy.

10.11.2016 roku na Wieczorze Niepodległościowym świętowaliśmy Dzień  Niepodległości. Wydarzanie odbyło się dzięki zaangażowaniu się w uczenie tego najważniejszego wydarzania w najnowszej historii polski  Domu Kultury Kopernik, Stowarzyszenia Legnica Aktywnie i Kreatywnie oraz lokalnych artystów. Były pieśni bardowskie, patriotyczne i poetyckie, które znakomicie wylansowały się w ducha imprezy. Wieczór zwieńczyła projekcja filmu „Gotowy z nami staniesz” zrealizowanego przez Pocztę Harcerską Azymut 95 przy współpracy z uczestnikiem Powstania Warszawskiego Zbigniewem Grochowskim, który obecny na sali wygłosił kilka słów na temat filmu  oraz powstania.

Przypomnijmy sobie te chwile w krótkiej relacji.

Słowem wstępu koncert rozpoczęła Justyna Teodorczyk. Całość koncertu poprowadził duet Nikola Warda i Dawid Stefanik, którzy m.in. przybliżyli sylwetki artystów, zapowiedzieli wydarzenia na scenie i przeprowadzili wywiad na żywo na temat powstawania filmu.

P1040084 P1040092

 

Oskar Wawrzynowicz

P1040095

 

Koncert otworzył Oskar Warzynowicz, który wykonał m.in. pieśń Jacka Kaczmarskiego „Modlitwa o Wschodzie Słońca”, stanowiącą istotną sentencje dążenia do molarnych postaw człowieka w trudnych czas lat 80’ dla naszej historii. Artysta sięgając do twórczości naszego „Barda” zadał także istotne pytanie „Co ty tam robisz jeszcze na zachodzie” w aranżacji utworu „Bieszczady”.

 

 

 

 

Bartosz Badtke

 

P1040131Na krótką chwilę zagościł na scenie Bartosz Badtke i wykonał kultowy utwór Włodzimierza Wysokiego (znaną z przekładu J. Kaczmarskiego) – „Obławę”

Nikola Warda i Marcin Gołda

Nikola Warda i Marcin Gołda – duet przygotował nam zdecydowanie najdłuższy występ, w którym artyści sięgnęli do utworów wykonach tydzień wcześniej na „Wieczorze z Bardami” wykonując min. „Biały Krzyż” Krzysztofa Kleczona oraz ożywiając ponownie twórczość Agnieszki Osieckiej. Nie zbrakło także pieśni specjalnie przygotowanych na tą uroczystość. Zaskoczeniem było wykonie mało znanej piosenki Ryszarda Riedla i Dżemu, której często nawet nie znają fani zespołu-  „Puść mnie matko do Powstania” stworzonej ku pamięci Powstańców Śląskich.

P1040172 P1040170 P1040159

Chwila Refleksji

Jako ostatni  na scenie wstąpili harcerze  z grupy artystycznej Chwila Refleksji którzy na swój występ przygotowali  wyszukane, mniej spopularyzowane utwory z nurtu piosenki wędrowniczo-poetyckiej, harcerskiej i patriotycznej.

P1040507P1040519P1040492

Film „Gotowy z nami staniesz”, który kończył „wieczór Niepodległościowy” można także w całość obejrzeć na kanale YouTube. Miłego oglądania 🙂

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.