IV WIECZÓR Z BARDAMI za nami, relacja z wydarzenia.

31 października w Klubie Muzycznym Spiżarnia, Stowarzyszenie Legnica Aktywnie i Kreatywnie już po raz IV przygotowała dla mieszkańców naszego miasta specjalny, klimatyczny, niezwykle sentymentalny a jednocześnie porywający publiczność koncert znany jako WIECZÓR z BARDAMI. Cykl imprez WIECZÓR z BARDAMI łączy pokolenia, różne gusta muzyczne i spojrzenia na świat. W tym roku frekwencja mile nas zaskoczyła, ponieważ kolejka chętnych ustawiła się już na dużo przed rozpoczęciem imprezy, nie zważając na niezbyt sympatyczną i deszczową pogodę. My potrzebowaliśmy kilku dni na stworzenie relacji z tego, co się działo na scenie i widowni, ponieważ emocje, których doświadczyliśmy były tak silne, że trudno by nam było o obiektywne spojrzeć na wydarzenie.

Jak co roku okolice 1 listopada to dni, kiedy nasze myśli, serce, wspomnienia są z tymi, którzy byli dla nas bliscy, ważni i znaczący. Których nie ma już wśród nas. Również i nasze myśli w tym okresie zrodziły się w idee cyklu koncertów. Chcieliśmy oddać hołd artystom, bardom poprzez wykonanie ich utworów, przypomnienie celów, marzeń i często anegdot z ich życia.

IMG_8148 (2)W tym roku czwartą już edycję wydarzenia, poświęciliśmy twórczości zmarłego wokalisty, kultowego zespołu „Czerwone gitary” Krzysztofa Klenczona. Specjalnymi gośćmi byli muzycy tworzący projekt The Klenczon Experience, czyli Wojciech Hoffman i Mariusz Bobkowski z Turbo oraz Arek Malinowski, z którym Hoffman przez kilka lat występował w macierzystym zespole Klenczona. Podczas wywiadu dla LAiK i LCA Wojciech Hoffamn opowiadał o początkach swojej przygody z muzyką, która jest nierozerwalna z brzmieniem Czerwonych Gitarach i Krzysztofa Klenczona, którego poznał jako nastolatek. Jak tłumaczy gitarzysta, Klenczon należy należał do prekursorów polskiego rocka, od takich formacji jak Czerwone Gitary wszytko się zaczęło. Natomiast projekt The Klenczon Experience stanowi niezwykle ważne przedsięwzięcie w karierze muzyka, który pragnie przywracać pamięć o swoim muzycznym idolu. Na co dzień grając zdecydowanie mocniejsze brzmienia w Turbo, na koncertach projektu stara się odtworzy niezwykle charakterystyczną technikę gry Kleczona, na takich samych gitarach, na jakich dawnych leader CG grał w latach sześćdziesiątych.

The Klenczon Experience wykonali takie utwory jak: „Taka jak ty”, „Historia jednej znajomości”, „Nikt na świecie nie wie”, „Biały krzyż”, „Wróćmy na jeziora”, „Gdy kiedyś znów zawołam cię”, „Kwiaty we włosach”, „Powiedz stary gdzieś ty był”, „Jesień idzie przez park” i Trzech Koron: „10 w skali Beauforta”, „Port, Czyjaś dziewczyna”, „Natalie-piękniejszy świat”.  Niezapomniany czar, wspaniałe wykonanie i nieprzemijające teksty porwały zebraną publiczność do tańca.

Na scenie muzycznej usłyszeliśmy również naszych młodych, legnickich wykonawców, których Stowarzyszenie wspiera i promuje, dając szansę na zdobywanie doświadczenia w ich projektach. W trakcie Wieczoru z Bardami wielkich nieobecnych wspominali Nikola Warda i Marcin Gołda, Oskar Wawrzynowicz i Norbert Sierschyński. Nasi młodzi wykonawcy wspólnie wykonali utwór „Zapal świeczkę” z repertuaru Dżemu, który powstał już po śmierci charyzmatycznego wokalisty Ryśka Riedla. Artyści dokonali także interpretacji Wielkich Nieobecnych m.in.  Jacka Kaczmarskiego, Grzegorza Ciechowskiego, Krzysztofa Klenczona, Agnieszki Osieckiej czy Tadeusza Nalepy.

Na zakończenie koncertu w świat znany lecz tak odmienny przez wielobarwną interpretację zabrał nas zespół Zielony Groszek.

Dla Stowarzyszenia to był wyjątkowy koncert. Ponieważ w tym roku zbiegł się z naszymi 3 urodzinami. W trakcie tego wydarzenia spotkali się wszyscy byli i obecni młodzi ludzie, którzy tworzyli i tworzą tę wyjątkową organizację. Każdy z nich to osobna historia LAIKA. Odmienne osobowości, pasje, talenty  i zaangażowanie pozwoliły tworzyć wydarzenia w różnych obszarach życia społecznego i kulturalnego mieszkańców powiatu legnickiego. To LAIK  zorganizował przez te trzy lata kilkanaście koncertów. Nasze akcje charytatywne wspierały podopiecznych Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, Konrada Krzemińskiego i wielu innych potrzebujących pomocy młodych ludzi. Były więc gorące życzenia, szampan i ciasteczka. Przemówieniom i życzeniom nie było końca a niezapomnianych wrażeń dostarczył nam również stand-up w wykonaniu Wiktora Buchelta w stronę założyciela i lidera stowarzyszenia Dawida Stefaniaka.

W tym roku koncert  powstał dzięki współpracy Stowarzyszenia z Sproject oraz niesamowitym sponsorom na których zawsze możemy liczyć:

S J Mały Rekin” Sp. z o.o (ul. Wrocławska 255)

Biuro Podróży „PIAST-TOURIST” (ul. Jerzego Libana 12)

Salony Snu NEW HEVER (ul. Środkowa 20)

Sklepik z Marzeniami (N.M.P. 14 A-D)

Tupu Tupu (ul.Środkowa 24a)

Drukujemy.ue (ul. Lotnicza 38/39C)

Szkoła Muzyczna Yamaha (ul. N.M.P. 18)

Rock Burger (ul. Bankowa 3)

Zielarnia Na Zdrowie (ul. Młynarska 7a/2)

S J Mały Rekin” Sp. z o.o (ul. Wrocławska 255)

Józefki (Pl. Katedralny 2)

Laura (ul. N.M.P. 12)

ADOB

Jubiler Karino (ul. N.M.P. 2)

Dolnośląska Agencja Rozwoju Gospodarczego

Jeszcze raz szczególne podziękowania chcemy skierować do Pani Lidii Sadowskiej z portalu LCA, Panu Stanisławowi oraz Stefanowi Brzozowskiemu (Czerwony Tulipan).

Już teraz  zapraszamy do udziału w  kolejnych projektach, o których niedługo poinformujemy na naszej stronie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.