Wielki powrót „Imagikonu”

Dziś dobiegł końca niezwykle kreatywny i interesujący konwent „Imagkion” zorganizowany przez stowarzyszenie Gladius, który okazał się dużym sukcesem. Zapraszamy na wywiad z współorganizatorką imprezy Izabelą Woźnicą.

 

To nie jest Wasz debiutancki konwent?

 

Nie, to nie jest nasz pierwszy konwent. To jest już czwarta edycja, jednak podchodziliśmy do tego niepewnie, ponieważ była to “reanimacja” wydarzenia, po pięcioletniej przerwie.

 

Dość długo, ale chyba jest sukces. Przyszło sporo ludzi. Widziałem salę sportową pełną karimat, śpiworów… Czy macie tutaj jakichś gości z poza Legnicy?

 

Jak najbardziej! Są osoby m.in. z Warszawy, z okolic Legnicy. Właśnie jedną z atrakcji podczas konwentu jest spanie tutaj, na sali. Bardzo nas cieszy, że impreza po kilkuletniej przerwie cieszy się dużym zainteresowaniem.

 

Powiedz, czym właściwie jest konwent, co tu się dzieje?

Na tym konwencie każdy znajdzie coś dla siebie. Począwszy od wystaw prac artystycznych, poprzez prelekcje, konkursy z nagrodami, Larpy organizowane przez chłopaków z naszego stowarzyszenia.

 

Co to są Larpy i RPG?

Larpy to są takie projekcje teatralne. Dostaje się jakąś postać, którą trzeba odegrać- tak jak w teatrze. RPG jest podobne, tylko się siedzi i o tym opowiada.

 

Co byś chciała przekazać osobą, które nie wiedzą czym jest konwent i raczej kojarzą go ze zlotem fanów mangii?

Prawda jest taka, że zahaczamy o mangę i anime. To, że konwent ma tematykę fantasy, nie oznacza, że wszystko jest stricte fantasy. Każdy znajdzie coś dla siebie, zarówno dziecko, dorosły, jak i nastolatek.

 

Planujecie za rok organizację kolejnego konwentu?

Jak najbardziej. Po tym sukcesie, zauważyliśmy, że rzeczywiście jest zainteresowanie i planujemy ruszyć z kolejną edycją.

 

Czy wstęp jest otwarty, czy płatny?

Wstęp kosztuje 30 zł, za trzy dni. Dostaje się wejściówkę, informator i plakietkę, która upoważnia do wejścia na konwent. Planujemy powtórzyć imprezę w przyszłym roku a uzyskane środki będą przeznaczone na jego realizacje.

 

 

Jesteś młodą artystką i organizatorką imprez. Czy uważasz Legnicę za miast. Są jakieś instytucje, które wam pomagają?

 

Na pewno warto wziąć pod uwagę LAiK- Legnica Aktywnie i Kreatywnie. Oni są zawsze otwarci na każdą współpracę. Jeśli ktoś coś pisze, wystawia własną sztukę, maluje, chciałby zaistnieć, pokazać swoją twórczość, lub uzyskać pomoc, to jest to miejsce, gdzie może się zgłosić.

 

Są jeszcze jakieś organizacje?

 

Nie, wszędzie, gdzie pukałam, odbijałam się od drzwi. Pytałam w wielu miejscach, muzeach, galeriach sztuki, instytucjach, jednak zawsze spotykałam się z odmową. Jeżeli chodzi o wsparcie ze strony miasta to jest to ciężka sprawa. Pomoc uzyskałam jeszcze tylko w samorządzie PWSZ, w którym sama się udzielam. Ciężka sprawa, bo nie udało nam się wyjść z naszymi działaniami poza mury szkoły. Z jednej strony miasto zamknęło się na nas, a my na miasto. Chcielibyśmy w jakiś sposób zniwelować tą barierę. Jeszcze nie słyszałam, żeby osoby z zewnątrz się z nami kontaktowały. My jesteśmy otwarci, i jeśli ktoś przyjdzie do nas prosić o pomoc, wyjedzie z jakąś ciekawą inicjatywą, to jesteśmy gotowi wyjść poza mury szkoły.

 

Organizatorem imprezy jest stowarzyszenie Gladius. Czym jest wasza organizacja?

 

Stowarzyszenie działa już od 11 lat na terenie Legnicy. Pełna jego nazwa to Legnickie Stowarzyszenie Fantastyki Gladius. Zrzeszamy ludzi, których pasją jest wszelkiego rodzaju fantastyka: Larpy, RPG, granie w gry komputerowe, karcianki, gry mówione, czy planszowe.

 

 

Jako Stowarzyszenie Gladius macie w własną siedzibę, dużo członków… W jaki sposób można się do was przyłączyć? Mam przyjść powiedzieć, że mam na imię Antek i chcę do was dołączyć?

 

Jak najbardziej! My jesteśmy stowarzyszeniem otwartym. Nasza siedziba znajduje się na ul. Libana 12. Każdy może przyjść. Jesteśmy dostępni cały tydzień, a najlepiej jak ktoś przyjdzie w weekend. Mamy też stronę internetową. Zapraszamy nawet tych, co nie interesują się fantastyką, a są ciekawi jak to wygląda. Raz w tygodniu odbywają się planszówki, gdzie można przyjść i pograć ze znajomymi. posiadamy trzy sale, w których się spotykamy, gramy w tradycyjne RPG, rozmawiamy na forum, poruszamy nasze problemy, przeprowadzamy spotkania organizacyjne przed wydarzeniami, są taż imprezy integracyjne aby każdy mógł się lepiej poznać. Tak więc, zapraszamy 🙂

 

Autor: Dawid Stefanik

Zdjęcia: Tomasz Kotek

Zredagowanie tekstu: Natalia Suścicka

1 Trackback / Pingback

  1. Imagikon – konwent miłośników fantasy | Laik art

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.